Co to jest łańcuch chłodniczy i dlaczego jego zachowanie jest tak ważne?

Jak już wspomniano, łańcuch chłodniczy jest procedurą zachowania niezmienności warunków, w których znajdują się chłodzone lub głęboko mrożone produkty żywnościowe. Jego początek ma miejsce w momencie pozyskiwania surowca (np. ubój), poprzez produkcję, przechowywanie, transport, aż do momentu konsumpcji [Kryża i in.

Co to jest łańcuch chłodniczy?

Łańcuch chłodniczy w uproszczeniu to wszystkie działania, które podejmujemy, żeby produkty były przechowywane w prawidłowej temperaturze od momentu ich wytworzenia, aż do zużycia (np. spożycia).

Na czym polega zachowanie łańcucha chłodniczego?

Łańcuch chłodniczy polega na zagwarantowaniu stałych warunków temperaturowych wymaganych przez żywność przez cały proces logistyczny: od produkcji, przez transport, magazynowanie aż po dystrybucję. Transport jest najbardziej newralgicznym elementem łańcucha chłodniczego.

Kiedy łańcuch chłodniczy jest zachowany?

Zachowanie łańcucha chłodniczego oznacza po prostu utrzymywanie stałej, niezmiennej temperatury na każdym etapie „życia” produktu. Od jego produkcji, przez transport, przechowywanie w sklepie, transport do domu konsumenta i przechowywanie w gospodarstwie domowym.

Jakie są ogniwa łańcucha chłodniczego?

Łańcuch chłodniczy ma początek w momencie pozyskiwania surowca (połowy morskie, plantacje, ubój), przez produkcję, przechowywanie, transport chłodniczy, aż do momentu rozmrożenia gotowego produktu przed konsumpcją [14].