Czy urząd skarbowy ma prawo ściągać abonament RTV?

1 lipca 2021 roku w życie weszło nowe rozporządzenie uzbrajające Urząd Skarbowy w kolejną broń przeciwko osobom niepłacącym abonamentu radiowo-telewizyjnego. Urzędnicy będą mogli wystawiać wnioski w sprawie egzekucji długów i tytułów wykonawczych drogą elektroniczną.

Czy urząd skarbowy może zająć wynagrodzenie za abonament RTV?

Na opłacenie zaległego abonamentu ma się wtedy siedem dni. Jeśli taki nakaz się zignoruje, to wystawiony zostaje tytuł wykonawczy w celu egzekucji należności, a sprawę przejmuje urząd skarbowy.

Jak uniknąć egzekucji abonamentu RTV?

Zwolnione z abonamentu RTV są jednak osoby po ukończeniu 75 roku życia. Do osób, które nie muszą płacić abonamentu należą także bezrobotni, osoby otrzymujące rentę lub zasiłek socjalne, osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności I grupy, kombatanci i osoby głuche lub niedowidzące.

Jaka jest kara za niepłacenie abonamentu RTV?

Kary za niepłacenie abonamentu RTV są wysokie

W związku ze zwiększeniem opłaty za abonent w górę pójdą też kary i od stycznia 2023 r. grzywna wynosić będzie: w przypadku radioodbiornika 261 zł; w przypadku telewizora lub telewizora i radioodbiornika 819 zł.

Jak odwołać się od płacenia abonamentu RTV?

Od decyzji Poczty Polskiej S.A. nakazującej rejestrację niezarejestrowanych odbiorników RTV oraz ustalającej opłatę za ich używanie można się odwołać w terminie 14 dni, licząc od dnia jej doręczenia. Odwołanie należy skierować do poczty polskiej, a dopiero później rozpatruje je minister właściwy do spraw łączności.

Kiedy przedawnia się dług za abonament RTV?

W ten sposób, przedawnienie długów wynikających z niepłacenia abonamentu pojawia się najwcześniej po 5 latach od ostatniego dnia roku, w którym należało uiścić płatność.

Jak uniknąć kary za niepłacenie abonamentu RTV?

Jeśli kontrolerzy Poczty Polskiej wykazali, że nie zarejestrowaliśmy odbiornika, nie płacimy abonamentu radiowo-telewizyjnego i nałożono na nas karę, to możemy odwołać się od tej decyzji.

Jak umorzyć dług za abonament RTV?

Zgodnie z przepisami ustawy o opłatach abonamentowych, na wniosek abonenta-dłużnika, KRRiT może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości, jedynie w sytuacjach wyjątkowych, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe.

Jak nie mam telewizora czy muszę płacić abonament?

Sąd orzekł, że: osoby oglądające telewizję bądź słuchający radia za pomocą komputera, telefonu komórkowego bądź też tabletu oraz innych urządzeń nie wymienionych w ustawie o opłatach, nie są zobowiązane do płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego – zdradza Kolbusz.

Czy trzeba wpuścić kontrolerów sprawdzających płatności za abonament RTV?

Każdy więc ma prawo nie zgodzić się na wizytę w mieszkaniu uprawnionego kontrolera sprawdzającego, czy posiadamy odbiornik, i nie wpuścić go do domu. Nie grozi nam za to również żadna kara. Kontrola abonamentu radiowo-telewizyjnego może zostać dokonana tylko za naszą zgodą.

Kto może kontrolować abonament RTV?

Według poszkodowanych, Poczta Polska, czyli organ odpowiedzialny za kontrolę abonamentu RTV, w wielu przypadkach stosuje kary bezpodstawnie. Abonament RTV to obowiązkowa opłata dla użytkowników odbiorników radiowych i telewizyjnych.

Po jakim czasie ulega przedawnieniu opłata za abonament RTV?

Przedawnienie długów wynikających z niepłacenia abonamentu pojawia się najwcześniej po 5 latach. Gdy upływa termin przedawnienia, znika obowiązek uiszczenia opłaty.

Czy abonament RTV jest przypisany do osoby czy do adresu?

Dobra wiadomość jest taka, że zgodnie z art. 5 ustawy, że w przypadku osób fizycznych w tym samym gospodarstwie domowym uiszcza się tylko jedną z opłat. Niezależnie od liczby odbiorników, które się w nim znajdują. Sprawa powinna więc być jasna: w takiej sytuacji odprowadzany jest tylko jeden abonament RTV.

Czy żona po śmierci męża musi płacić abonament RTV?

W związku z powyższym Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uznała, iż nawet osoba, która miała ustalone prawo do emerytury, pobierając rentę rodzinną po zmarłym małżonku, nie może zostać zwolniona z opłat abonamentowych.

Kto może sprawdzić czy mam telewizor?

Są do tego upoważnieni pracownicy Poczty Polskiej S.A., a konkretnie Centrum Obsługi Finansowej. Przeprowadzający kontrolę, przychodząc do naszego domu, powinien okazać specjalne upoważnienie, legitymację służbową, a na żądanie kontrolowanego również dowód osobisty.

Czy poczta może kontrolować abonament?

Kontrolę, której celem jest ustalenie, czy dana osoba opłaca abonament RTV przeprowadzają pracownicy Poczty Polskiej.

Jak uzasadnić umorzenie abonamentu RTV?

Zgodnie z przepisami ustawy o opłatach abonamentowych, na wniosek abonenta-dłużnika, KRRiT może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości, jedynie w sytuacjach wyjątkowych, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe.

Kto sprawdza czy mam telewizor?

Poczta Polska S.A. jest uprawniona do wykonywania kontroli obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz obowiązku uiszczania opłaty abonamentowej.

Jak wygląda kontrola abonamentu RTV?

Pracownicy przeprowadzający kontrolę mają obowiązek okazać upoważnienie do wykonywania czynności kontrolnych w zakresie obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych i uiszczania opłat abonamentowych za ich używanie, legitymację służbową, a na żądanie kontrolowanego, również dowód osobisty.

Kto kontroluje abonament?

Poczta Polska S.A. jest uprawniona do wykonywania kontroli obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz obowiązku uiszczania opłaty abonamentowej.