Czym dla artysty jest wolność?

Wolność artysty wynika z twórczego sprzeciwu – będącego darem lub przekleństwem – wobec wszystkiego, co kształtuje życie człowieka. Jest to wolność dająca prawo do formułowania poglądów na wszelkie tematy.

Na czym polega prawo do wolności twórczości artystycznej jaka jest jego istota?

Wolność ta polega na upublicznianiu, rozpowszechnianiu rezultatu działalności twórczej (artystycznej) człowieka. Możliwość swobodnego eksponowania efektów pracy twórczej jest niezbędną przesłanką realizacji wolności twórczości artystycznej.

Czy sztuka może istnieć bez odbiorców?

Odbiorcy są nierozerwalnym elementem sztuki, bez którego ta istnieć nie może. Może skrywać się gdzieś poza oczami i uszami ludzi, ale będzie wtedy jedynie zlepkiem liter, cyfr, farby czy taśm(plików) z materiałem filmowym.

Czy istnieją granice w sztuce?

Sztuka powinna rządzić się swoimi własnymi prawami. Patrząc jednak wnikliwiej i biorąc pod uwagę różne aspekty nie można dać sztuce zupełnie wolnej ręki. Musi być nakreślona pewna granica, granica nigdy nieprzekraczalna, której artyści powinni się wystrzegać. Ogromnym problemem jest jednak to, jak taką granicę ustalić.

Czym zajmuje się artysta?

Artysta (pd łac. ars dpn. artis 'sztuka') – osoba tworząca (wykonująca) przedmioty materialne lub utwory niematerialne, mające cechy dzieła sztuki.

Co ogranicza wolność człowieka?

Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób.

Co to znaczy wolność?

Wolność oznacza brak zewnętrznego przymusu, sytuację, w której człowiek może dokonywać wyborów spośród wszystkich opcji. Najogólniej rzecz biorąc, wolność to możliwość wyboru. Wolność to sytuacja człowieka, który kieruje się wyłącznie swoją własną wolą.

Czy artysta może osiągnąć wolność poprzez swoje dzieło?

Artyści decydując się na współpracę z kulturą, sprzeniewierzają się swojej wolności, ponieważ wartość twórczości zawiera się w prywatności i niepowtarzalności, a nie w służeniu kulturze.

Czy artysta ma prawo do dowolnej interpretacji?

A naszą rolą jest interpretowanie danego dzieła sztuki na wiele różnych sposobów, które wydają się nam najodpowiedniejsze. I tutaj pojawia się również kwestia właśnie tej naszej interpretacji dzieł sztuki. Bo każdy z nas może czynić to w dowolny sposób.

Czy wybitnym artystom wolno więcej?

– A jakiego rodzaju siły wymagamy od pisarza? Nie musi przecież podnosić ciężarów. Wymagamy tego, żeby zanurzył się w całym możliwym życiowym szambie, bo dopiero wtedy napisze dobrą książkę. Dlatego artystom do pewnego stopnia wolno więcej, zwłaszcza tym, którzy tworzą słowo.

Czy artysta może więcej?

Pozorna prostota dzieła i jego znaczenie widoczne na pierwszy rzut oka niemal nigdy nie są prawdziwe. Niemal zawsze w dziełach sztuki doszukać się można czegoś więcej, niż tylko dosłowności. Bo artyści lubią kodować w swoich dziełach dodatkowe przekazy, ale nigdy nie wiadomo, kiedy taki przekaz może się ujawnić.

Czym charakteryzuje się artysta?

Pojęcie artysta określane jest jako „osoba tworząca (wykonująca) przedmioty materialne, lub utwory niematerialne mające cechy dzieła sztuki. Artysta – twórca tym różni się od rzemieślnika – odtwórcy, że swoje dzieła tworzy w oparciu o własną koncepcję, nadając im niepowtarzalny charakter.

Czy artysta to zwykly człowiek?

Nie można mówić o ogólnych cechach, które dotyczą tego typu ludzi. Ich interpretacja myśli oraz słów jest bardzo różniąca się od siebie. Zależy to od osobowości, doświadczenia. Jednakże należy uznać, że artyści stanowią niezbędny element naszego świata.

Co daje nam wolność?

Wolność daje nam możliwość wyboru reguł, jakimi chcemy kierować się w życiu. Przecież w każdej chwili możemy zmienić obywatelstwo, wiarę oraz osobisty system wartości. Nie jesteśmy wolni, gdy nie godzimy się na coś, co robimy, gdy ktoś nam narzuca sposób myślenia i postępowania.

Czym dla mnie jest wolność?

Wolność oznacza bycie niezależnym

Będąc wolnym jesteś odpowiedzialny za własne decyzje. To dlatego, że sam je podejmujesz. Dzięki temu masz pewien zakres niezależności, ze wszystkimi jego wadami i zaletami. Branie odpowiedzialności za swoje decyzje wymaga odwagi bycia wolnym w wyborze własnej ścieżki.

Co jest powinnością artysty?

Powinnością artysty jest to, że powinien uwolnić się od jakichkolwiek reguł, powinien uwolnić sztukę od idei politycznych i społecznych. Powinien tworzyć utwory uniwersalne, skierowane do każdego. Nie powinien pisać wiecznie patriotycznych i moralizatorskich utworów.

Jak rozliczają się artyści?

Osoba prowadząca działalność artystyczną powinna do 20 dnia miesiąca po miesiącu otrzymana przychodu obliczyć dochód, naliczając 20% kosztów uzyskania przychodów, oraz odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy 18%.

Czy artysta to zwykły człowiek?

Artysta jest to osoba wyjątkowa. Jej spojrzenie na świat znacznie różni się od obrazu jaki dostrzega przeciętny człowiek. Artysta obserwuje życie bardzo szczegółowo i każdy gest lub minimalny element świata ma dla niego ogromne znacznie. Są to ludzie wrażliwi na piękno, zazwyczaj czują się niezrozumiani, samotni.

Jaka jest dusza artysty?

Ma nieustającą potrzebę ekspresji oraz działania. Maluje, rzeźbi, komponuje muzykę, robi artystyczne zdjęcia, zajmuje się rękodziełem. Bez ustanku potrzebuje jakiejś formy wyrażania siebie i tworzenia czegoś, co będzie w jakiś sposób piękne, wzbogacające świat zewnętrzny. Dusze Artysty to 22 proc.

Jaki powinien być artysta?

Najważniejsze cechy osobowości artystycznej

Osobowość artystyczna to zbiór kontrastów i sprzeczności, ogromna inteligencja emocjonalna, skłonność do buntu, a także duża potrzeba obcowania z innymi ludźmi, występująca na przemian z zamiłowaniem do samotności.

Czy wolność daje szczęście?

Wolność jest samoograniczająca się. Robi się pewne rzeczy nawet, kiedy się ich nie lubi, i nie czyni nas to nieszczęśliwymi, ponieważ czynności te doprowadzą nas do spełnienia, do realizacji własnego potencjału. To buduje odpowiednią postawę do szczęścia.

Na czym polega prawdziwa wolność?

Wolność to brak przymusu ze strony innych ludzi, władz państwowych lub ze strony panujących norm społecznych i obyczaju. Jest to wartość powszechnie wymieniana przez ludzi jako jedna z najistotniejszych w ich życiu, o ile nie najistotniejsza.

Co to jest muza dla artysty?

Kobieta na przestrzeni wieków była dla malarzy, rzeźbiarzy i poetów natchnieniem i uosobieniem idealnego piękna. Była boginią i muzą. W katalogu najbliższej aukcji sztuki dawnej odnajdziecie Państwo specjalną sekcję poświęconą właśnie kobietom – muzom artystów.

Co to znaczy być artystą rozprawka?

Artysta jest to osoba wyjątkowa. Jej spojrzenie na świat znacznie różni się od obrazu jaki dostrzega przeciętny człowiek. Artysta obserwuje życie bardzo szczegółowo i każdy gest lub minimalny element świata ma dla niego ogromne znacznie. Są to ludzie wrażliwi na piękno, zazwyczaj czują się niezrozumiani, samotni.

Czy artysta to wolny zawód?

Powszechnie uważa się, że wolny zawód wykonywany jest przez artystów. Niemniej jednak w zapisach ustaw nie ma potwierdzenia tych słów. Artyści zazwyczaj pracują na etacie, wykonują pracę na podstawie umowy o dzieło lub zlecenie czy też rejestrują własną działalność gospodarczą.

Czy artysta płaci podatek?

Malarz nie ma obowiązku uiszczania w trakcie roku zaliczki na podatek dochodowy, ponieważ nie prowadzi działalności gospodarczej. Przychody z praw majątkowych wykaże dopiero w zeznaniu rocznym. Podatek według skali (stawek 17 i 32 proc.) musi zapłacić do 30 kwietnia następnego roku.