Jakie mogą być zaburzenia hormonalne?

Choroby związane z zaburzeniami hormonalnymi u kobiet to m.in.: zespół policystycznych jajników (PCOS), niedoczynność i nadczynność tarczycy, choroba Hashimoto, choroba Cushinga i wiele innych. Z fizjologicznymi zaburzeniami hormonalnymi kobiety mają do czynienia podczas karmienia piersią oraz w czasie ciąży.

Jak sprawdzić czy mam zaburzenia hormonalne?

Sposobem na stwierdzenie nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu endokrynnego, a tym samym określenie poziomu stężenia poszczególnych hormonów, jest wykonanie profilu hormonalnego. Do badań o profilu hormonalnym zaliczamy przede wszystkim pomiary poziomu TSH, prolaktyny, FSH, progesteronu i estradiolu.

Jakie są przyczyny zaburzeń hormonalnych?

Podłoże tego zaburzenia hormonalnego może być bardzo różne: począwszy od stanów zapalnych, jak np. choroba Hashimoto czy poporodowe zapalenie tarczycy, aż po niedoczynność wynikającą z zastosowanej terapii przeciwnowotworowej, czy też niedoborów hormonu tyreotropowego (TSH) wydzielanego przez przysadkę.

Czy zaburzenia hormonalne są groźne?

Pojawiają się zmiany skórne, przede wszystkim zmiany trądzikowe i zaburzenia cyklu menstruacyjnego. Te ostatnie skutki zachwiania równowagi hormonalnej są szczególnie problematyczne dla kobiet chcących zajść w ciążę, mogą bowiem powodować nawet niepłodność.

Jak długo trwa leczenie zaburzeń hormonalnych?

Hormonoterapia nie jest toksycznym leczeniem, ale leki te mają pewne działania niepożądane i to zniechęca pacjentki. Jeśli leczenie trwałoby krócej np. około roku, pewnie większość kobiet nie przerywałaby tej terapii. Natomiast problem stanowi to, że leczenie hormonalne trwa od 5 do 10 lat.

Ile kosztuje badanie poziomu hormonów?

Koszt badań poziomu każdego z hormonów to około 20-35 zł.

Kiedy powinno się robić badania hormonalne?

Pierwsze badania, czyli te w fazie folikularnej, najlepiej wykonać między 3. a 5. dniem cyklu, a kolejne, które wypadają w trakcie owulacji, między 12-14 dnia cyklu (przy 28-dniowym cyklu) lub na 12-14 dni przed spodziewaną miesiączką (w pozostałych przypadkach).

Ile kosztuje badanie krwi na hormony?

Koszt badań poziomu każdego z hormonów to około 20-35 zł.

Jaki lekarz jest od hormonów?

Endokrynolog to specjalista zajmujący się układem dokrewnym: gruczołami wydzielania wewnętrznego i spowodowanymi przez ich dysfunkcje zaburzeniami hormonalnymi.

Jak leczy się zaburzenia hormonalne?

Gdy wiadomo już, co jest przyczyną dolegliwości, lekarz zaleca farmakologiczne leczenie na zaburzenia hormonalne lekami lub preparatami hormonalnymi. Istotne jest równoległe stosowanie metod niefarmakologicznych, zwłaszcza odpowiedniej diety, a także dbanie o regularną aktywność fizyczną.

Jaki lekarz zleca badania hormonalne?

Lekarz rodzinny może wystawić skierowanie jedynie na TSH. Pozostałe badania wykonywane są w ramach poradni specjalistycznych: poradnia ginekologiczna – badania stężenia prolaktyny i progesteronu. poradnia endokrynologiczna – TSH, fT-3, fT-4 , anty-TPO, progesteron, prolaktyna, testosteron.

Czy ginekolog leczy hormony?

W momencie, gdy zauważysz u siebie niepokojące objawy, które mogą być z nimi związane. Badanie hormonów kobiecych może zlecić ginekolog lub specjalista endokrynolog. Poziom hormonów powinnaś zbadać także wtedy, gdy zaczynasz planować ciążę.

Jak się robi badania hormonalne?

Wykonuje się je z próbki krwi pobranej z żyły łokciowej. Wpływ na wynik stężenia kobiecych hormonów ma dzień cyklu miesiączkowego, a także godzina pobrania. Badania te są mało inwazyjne i można wykonywać je często, nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.

Ile kosztuje pakiet badań hormonalnych?

Ze względu na FSH, LH i E2 pobrania krwi do badań hormonalnych należy dokonać w 1-3 dniu cyklu. 329.00 PLN *