Kto decyduje o wyłączeniu sędziego?

§ 1. O wyłączeniu sędziego rozstrzyga sąd, w którym sprawa się toczy, a gdyby sąd ten nie mógł wydać postanowienia z powodu braku dostatecznej liczby sędziów – sąd nad nim przełożony. § 2. Postanowienie wydaje się po złożeniu wyjaśnienia przez sędziego, którego wniosek dotyczy.

Jak wyłączyć sędziego że sprawy?

§ 1. Wniosek o wyłączenie sędziego strona zgłasza na piśmie lub ustnie do protokołu w sądzie, w którym sprawa się toczy, uprawdopodabniając przyczyny wyłączenia. § 2. Strona, która przystąpiła do rozprawy, powinna uprawdopodobnić ponadto, że przyczyna wyłączenia dopiero później powstała lub stała się jej znana.

Kto rozpatruje wniosek o wyłączenie sędziego KPK?

O wyłączeniu sędziego na podstawie art. 41 kpk (wyłączenie na wnio- sek) orzeka sąd, przed którym toczy się postępowanie. W składzie orzekającym w kwestii wyłączenia nie może brać udziału sędzia, którego dotyczy wyłączenie.

Czy postanowienie o wyłączeniu sędziego jest zaskarżalne?

Postanowienie, którego przedmiotem jest oddalenie wniosku o wyłączenie sędziego jest zaskarżalne, więc nie sposób podejmować dalszych czynności w sprawie, gdy sędzia fizycznie akt nie posiada.

W jakim składzie orzeka sąd o wyłączeniu sędziego?

Postanowienie wydaje sąd w składzie trzech sędziów zawodowych po złożeniu wyjaśnienia przez sędziego, którego wniosek dotyczy. Postanowienie może być wydane na posiedzeniu niejawnym. W myśl art. 394 § 1 pkt 10 K.p.c. na odmowę wyłączenia sędziego przysługuje zażalenie do sądu drugiej instancji.

Kto może odwołać sędziego?

Prezydent na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa może odwołać sędziego Sądu Najwyższego, o którym mowa w art. 28 ust.

Do kogo składa się wniosek o wyłączenie sędziego?

Wersja od: 18 grudnia 2022 r. do: 31 grudnia 2022 r. § 1. Wniosek o wyłączenie sędziego strona zgłasza na piśmie lub ustnie do protokołu w sądzie, w którym sprawa się toczy, uprawdopodabniając przyczyny wyłączenia.

Gdzie można złożyć skargę na sędziego?

§ 1. Organem właściwym do rozpatrzenia skargi lub wniosku, dotyczących działalności sądu, jest prezes sądu. § 2. Jeżeli skarga lub wniosek dotyczą działalności sądu okręgowego i sądu rejonowego, organem właściwym do rozpatrzenia jest prezes sądu okręgowego.

Czy można oskarżyć sędziego?

Wersja od: 15 lipca 2022 r. do: 13 grudnia 2022 r. Sędzia nie może być zatrzymany ani pociągnięty do odpowiedzialności karnej bez zezwolenia właściwego sądu dyscyplinarnego.

Czego nie może robić sędzia?

Sędziemu nie wolno także podejmować innego zajęcia ani sposobu zarobkowania, które przeszkadzałoby w pełnieniu obowiązków sędziego, mogło osłabiać zaufanie do jego bezstronności lub przynieść ujmę godności urzędu sędziego (art. 86 § 2 PrUSP).

Czego nie może zrobić sędzia?

Sędzia nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej nie dającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Czy można wnieść skargę na sędziego?

Skargę na sędziego sądu powszechnego składa się do właściwego prezesa sądu. Można wnieść ją w formie pisemnej, ustnej, a także za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Skarga powinna zostać rozpatrzona niezwłocznie, jednak nie później niż w ciągu miesiąca od daty jej wpływu.

Kto kontroluje sędziów?

Krajowa Rada Sądownictwa (KRS) – organ konstytucyjny zobowiązany do stania na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów, istniejący od 1989 roku.

Ile czasu ma sąd na rozpatrzenie skargi?

§ 1. Skargi i wnioski rozpatruje się bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie miesiąca od daty ich wpływu. § 2. Skargi, w zakresie dotyczącym działalności sądów, w dziedzinie, w której sędziowie i asesorzy sądowi są niezawiśli, nie podlegają rozpatrzeniu.

Jak długo może chorować sędzia?

§ 1a. – sędzia zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia, nie dłużej jednak niż przez okres roku; przepis § 1 zdanie drugie i trzecie stosuje się. § 1b.

Kto jest ważniejszy prokurator czy sędzia?

Śledczy będzię mógł wystąpić o cofnięcie sprawy do prokuratury na każdym etapie postępowania. Nawet w postępowaniu odwoławczym – informuje Rzeczpospolita.

Czego nie mówić w sądzie?

Zamiast mówić do przeciwnika, zwracasz się do sądu, mówiąc „wysoki sądzie” albo „proszę sądu”. Nie mów „panie sędzio” a już zwłaszcza „proszę pani”, czy „proszę pana”, bo zostaniesz upomniany, żeby „mówić do sądu”. Oznacza to właśnie posługiwanie się formami „wysoki sądzie” lub „proszę sądu”.

Ile lat może mieć sędzia?

jest zdolny, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków sędziego; ukończył 29 lat; złożył egzamin sędziowski lub prokuratorski; zajmując stanowisko asesora sądowego, pełnił obowiązki sędziego co najmniej przez trzy lata.

Do kogo napisać skargę na sędziego?

Jeżeli skarga lub wniosek dotyczą działalności sądu okręgowego i sądu rejonowego, organem właściwym do rozpatrzenia jest prezes sądu okręgowego. Jeżeli skarga lub wniosek dotyczą działalności sądu apelacyjnego i sądu okręgowego, organem właściwym do rozpatrzenia jest prezes sądu apelacyjnego.

Jak ponaglić sąd?

Organ prowadzący postępowanie jest obowiązany przekazać ponaglenie organowi wyższego stopnia bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie siedmiu dni od dnia jego otrzymania. Organ przekazuje ponaglenie wraz z niezbędnymi odpisami akt sprawy. Odpisy mogą zostać sporządzone w formie dokumentu elektronicznego.

Kto rozpatruje skargi?

§ 1. Organy państwowe, organy samorządu terytorialnego i inne organy samorządowe oraz organy organizacji społecznych – rozpatrują oraz załatwiają skargi i wnioski w ramach swojej właściwości. § 2.

Kto wybiera sędziego?

Sędziowie są powoływani przez Prezydenta Rzeczypospolitej, na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, na czas nieoznaczony. Art. 180. Sędziowie są nieusuwalni.

Ile lat ma sędzia?

jest zdolny, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków sędziego; ukończył 29 lat; złożył egzamin sędziowski lub prokuratorski; zajmując stanowisko asesora sądowego, pełnił obowiązki sędziego co najmniej przez trzy lata.

Ile lat aby zostać sędzia?

Poza tym sędzia musi mieć ukończone 26 lat, nie może być osobą młodszą. Do zawodu sędziego prowadzi długa droga – około 10 lat potrzeba, aby zostać sędzią i móc ferować wyroki.

Czy świadek może nie pamiętać?

Świadek ma prawo nie pamiętać i może zasłonić się niepamięcią. Nie może jednak zatajać prawdy. Każde przesłuchanie powinno zakończyć się pisemnym protokołem, który powinien być uważnie i ze zrozumieniem przeczytany. Jeśli świadek ma wątpliwości lub nie zgadza się z zapisami może żądać sprostowania treści protokołu.

Czy w sądzie można czytać z kartki?

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 9 kwietnia 1954 r. (OSN 1954, nr 4 poz. 93) odczytywanie przez stronę na rozprawie przygotowanych uprzednio na piśmie zeznań nie jest ich ustnym składaniem i oparcie ustaleń na uzyskanym w ten sposób materiale jest uchybieniem procesowym.