Kto może odwołać sędziego?

Prezydent na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa może odwołać sędziego Sądu Najwyższego, o którym mowa w art. 28 ust.

Kto zwalnia sędziów?

Minister Sprawiedliwości może zwolnić sędziego z zajmowanego stanowiska w razie jego nieuzasadnionej odmowy poddania się badaniu lekarskiemu przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia.

Przed kim odpowiadają sędziowie?

Sędzia odpowiada dyscyplinarnie także za swoje postępowanie przed objęciem stanowiska, jeżeli przez nie uchybił obowiązkowi piastowanego wówczas urzędu państwowego lub okazał się niegodnym urzędu sędziego. badanie spełniania wymogów niezawisłości i bezstronności w przypadku, o którym mowa w art. 42a § 3 lub art.

Czy prezydent może odmówić powołania sędziego?

Szmyt, Gdańsk 2008, s. 207. dowej. W czwartym, prezydent nie może odmówić powołania sędziego i jest zobowią- zany do współdziałania z KRS.

Kto mianuje sędziów?

Sędziowie są powoływani przez Prezydenta Rzeczypospolitej, na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, na czas nieoznaczony. Art. 180. Sędziowie są nieusuwalni.

Jak pociągnąć sędziego do odpowiedzialności?

Wersja od: 14 grudnia 2022 r. Sędzia nie może być zatrzymany ani pociągnięty do odpowiedzialności karnej bez zezwolenia właściwego sądu dyscyplinarnego. Nie dotyczy to zatrzymania w razie ujęcia sędziego na gorącym uczynku przestępstwa, jeżeli zatrzymanie jest niezbędne do zapewnienia prawidłowego toku postępowania.

Jak ukarać sędziego?

Normujące ustrój sądów i prokuratury przepisy jednolicie wskazują, że za popełnione wykroczenie sędzia i prokurator odpowiada tylko dyscyplinarnie. Przepisy zawarte w artykule 81 § 1–4 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych6 (dotyczącym z mocy art. 29 § 1 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r.

Ile lat ma sędzia?

jest zdolny, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków sędziego; ukończył 29 lat; złożył egzamin sędziowski lub prokuratorski; zajmując stanowisko asesora sądowego, pełnił obowiązki sędziego co najmniej przez trzy lata.

Gdzie można złożyć skargę na sędziego?

§ 1. Organem właściwym do rozpatrzenia skargi lub wniosku, dotyczących działalności sądu, jest prezes sądu. § 2. Jeżeli skarga lub wniosek dotyczą działalności sądu okręgowego i sądu rejonowego, organem właściwym do rozpatrzenia jest prezes sądu okręgowego.

Kto jest nad Sadem Najwyższym?

1 stycznia 2019 roku weszła w życie ustawa z dnia 21 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym, która uznaje kadencję Małgorzaty Gersdorf jako Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego za nieprzerwaną i przywraca sędziów SN, których ustawa z 8 grudnia 2017 r. traktowała jak sędziów w stanie spoczynku.

Za co prezydent ponosi odpowiedzialność?

Prezydent RP ponosi odpowiedzialność za naruszenie konstytucji, ustaw, pospolite lub skarbowe przed . Prezydent RP nie ponosi odpowiedzialności przed Sejmem RP. Przejmuje ją na siebie Prezes Rady Ministrów, który akty urzędowe Prezydenta RP.

Czym się różni asesor sądowy od sędziego?

Asesorzy posiadali takie same uprawnienia i obowiązki jak sędzia. W odróżnieniu od sędziego, nie byli nieusuwalni, wymagało to decyzji Ministra Sprawiedliwości oraz zgody większości sędziów będących członkami kolegium danego sądu okręgowego.

Czy sędzia może stracic immunitet?

Wersja od: 15 lipca 2022 r. do: 13 grudnia 2022 r. Sędzia nie może być zatrzymany ani pociągnięty do odpowiedzialności karnej bez zezwolenia właściwego sądu dyscyplinarnego.

Czy każdy sędzia ma immunitet?

Immunitet sędziowski

Zgodnie z art. 181 Konstytucji RP, sędzia nie może być, bez uprzedniej zgody sądu dyscyplinarnego określonego w ustawie, pociągnięty do odpowiedzialności karnej ani pozbawiony wolności.

Czy sędzia może być karany?

§ 1. Za wykroczenie sędzia odpowiada tylko dyscyplinarnie, z zastrzeżeniem § 2. § 2. Sędzia może wyrazić zgodę na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej za wykroczenia, o których mowa w § 3, w trybie określonym w tym przepisie.

Kto zostaje sędzia?

§ 1. Sędzią sądu powszechnego jest osoba powołana na to stanowisko przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, która złożyła ślubowanie wobec Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Kto nie może być sędzia?

Nikt nie może być sędzią we własnej sprawie) – podstawowy warunek bezstronności organu rozstrzygającego sprawę. W sytuacji, w której bezstronność organu budzi uzasadnioną wątpliwość, może zostać on wyłączony z toczącego się postępowania.

Czy można oskarżyć sędziego?

Wersja od: 15 lipca 2022 r. do: 13 grudnia 2022 r. Sędzia nie może być zatrzymany ani pociągnięty do odpowiedzialności karnej bez zezwolenia właściwego sądu dyscyplinarnego.

Jak napisać skargę na sędziego?

Skargę na sędziego sądu powszechnego składa się do właściwego prezesa sądu. Można wnieść ją w formie pisemnej, ustnej, a także za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Skarga powinna zostać rozpatrzona niezwłocznie, jednak nie później niż w ciągu miesiąca od daty jej wpływu.

Czym różni się Trybunał od sądu?

Sądy i Trybunały wydają wyroki w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej. W świetle zatem literalnego brzmienia polskiej ustawy zasadniczej trybunały, choć sprawują władzę sądowniczą, nie są sądami i nie sprawują wymiaru sprawiedliwości.

Ile trwa kadencja sędziego Sądu Najwyższego?

Pierwszego Prezesa powołuje Prezydent RP na sześcioletnią kadencję spośród sędziów Sądu Najwyższego w stanie czynnym (obowiązuje ograniczenie następujących bezpośrednio po sobie kadencji do dwóch), a wyboru dokonuje spośród pięciu kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego.

Kto ma prawo łaski?

W Konstytucji RP z dnia 2 kwietnia 1997 r. ułaskawień dotyczy przepis art. 139, który stanowi, że prawo łaski stosuje Prezydent RP wobec osób skazanych przez sądy powszechne, z wyłączeniem osób skazanych przez Trybunał Stanu, co oznacza, że prawo łaski dotyczy przestępstw i wykroczeń.

Kto może odwołać prezydenta?

Postawienie Prezydenta Rzeczypospolitej w stan oskarżenia może nastąpić uchwałą Zgromadzenia Narodowego podjętą większością co najmniej 2/3 głosów ustawowej liczby członków Zgromadzenia Narodowego na wniosek co najmniej 140 członków Zgromadzenia Narodowego.

Ile lat trwa asesura sędziowska?

§ 8. Asesor sądowy pełni obowiązki sędziego przez okres 4 lat od dnia objęcia stanowiska asesorskiego.

Kiedy asesor zostaje sędzią?

Osoba, która ukończyła aplikację ogólną i pracowała jako asesor sądowy, referendarz lub asystent sędziego ma prawo do powołania na sędziego sądu rejonowego przez 7 lat od wejścia w życie ustawy z 11 maja 2017 r.

Kogo chroni immunitet?

Immunitet w zakresie wykroczeń posiadają sędziowie i asesorzy sądowi, prokuratorzy i asesorzy prokuratorscy, posłowie i senatorowie, a także – ale tylko podczas i w związku z wykonywaniem czynności zawodowych – adwokaci i radcowie prawni.